Studium cestovního ruchu aneb jedeme do Bavorska

2. května 2015 v 14:12 |  Other

Ahoj moji milí!

Pro dnešek jsem se rozhodla poodhalit něco ze svého života. Mohu si dovolit říct, že škola je důležitou součástí mého života a chodím do ní ráda. Tedy né vždy tomu tak bylo. Základku jsem prolezla jako průměrný žák. Střední byla obdobím velkého vzestupu a to z holky, co v prváku dělala reparát z němčiny, na holku co ve čtvrťáku měla na vysvědčení čtyři dvojky. Za tohle všechno může můj svědomitý bratr. V průběhu čtyř let na hotelovce mě začala škola tak nějak bavit více a uvažovala jsem i o vysoké. Jako jedna z mála jsem se chtěla držet oboru. Protože když řeknete hotelovka, všichni vás mají jako tu, která bude celý život servírkou. A to já jsem právě nechtěla.Tak tedy studuji Slezskou univerzitu v Opavě, obor Lázeňství a turismus. To jak jsem se na školu dostala a jestli to bylo těžké si nechám pro jindy, i když to zas tak zajímavé není. Co se oboru týče, nedávno, když jsem jednomu muži na základě dotazu oznámila co studuji, hlasitě se zasmál a odpověděl "Nevěřím vám, takový obor neexistuje!!". Ale ano, existuje. Ale pouze v naší republice.
Takže tedy Lázeňství a turismus. Na začátek je třeba říct, že cestovní ruch obecně je věc, kde po vás chtějí tunu praxe. Takže pokud jste si právě podali přihlášku a přijali vás na takovýto obor, nebo jemu podobný, nečekejte, že budete sedět celý semestr na přednáškách a pak si hezky užijete prázdniny. Ale i tohle téma bude třeba rozvést. S celou touhle praktickou záležitostí na našem oboru patří i uspořádání zájezdu.

A aby to neznělo moc děsivě, v prvním semestru druhého ročníku se koná nejprve zájezd tuzemský a to do Lázeňského trojúhelníku. Zde je téměř vše připraveno. Škola jezdí každý rok, tudíž je jasná doprava, ubytování i to, které památky navštívíte. Vaším úkolem je pouze zpracovat průvodcovské texty přidělených míst a splnit zadanou funkci. Mou byla animace.
Ale je tady druhý semestr druhého ročníku a na programu je zájezd zahraniční. Nejprve bylo naším úkolem vybrat si kam bychom chtěli jet. Takže pár lidí z ročníku udělalo prezentace různých zemí. Nakonec se hlasovalo a odhlasováno bylo Bavorsko. Ono si možná řeknete, proč jsme nechtěli někam dál. Jenže čím dál jedete, tím více to stojí. A oba zájezdy si platí studenti sami, ve větší míře rodiče.

Takže tedy Bavorsko. Na začátku příprav bylo zase nutné rozdělit si funkce. Někdo musí být vedoucí zájezdu, někdo musí být vedoucí průvodců, někdo musí zajistit ubytování, jiný zase dopravu a další vstupy. Tady přestává sranda. Protože sežeňte ubytování pro cca 90 lidí, aby vás to nezrujnovalo. Navíc vše v cizím jazyce. Holkám jsem to opravdu nezáviděla. Mým úkolem je výsledná kalkulace. Takže po zájezdu musím shromáždit veškeré účty, stvrzenky a faktury a vypočítat, kolik nás zájezd stál reálně a zdali se bude vracet nebo doplácet. Na začátku se dělá ještě předběžná kalkulace, kde zjišťujeme kolik bude třeba vybrat peněz.

Celkově jsme měli na přípravu zájezdu ta 2 - 3 měsíce, kdy každý plnil svůj úkol, konzultovalo se kam pojedeme, odevzdávali jsme a opravovali průvodcovské texty. Máme za úkol průvodcovat po trase, to znamená, že mluvíme o tom co se nechází v blízkosti cesty po které jedeme autobusem. To až tak zajímavé není, hlavně je to stresující, protože musíte sledovat kde v danou chvíli jste, aby jste věděli, kdy začít mluvit. Průvodcování na místě už je lepší, každý dostal několik památek a míst o kterých bude mluvit. Já dostala pouze jednu a to rozsáhlou, Koncentrační tábor Dachau. Vlastně jsem si ho sama vybrala, protože mi to příjde zajímavější než nějaký kostel z roku x-y. Původně jsme měli mít přímo v táboře českého průvodce, takže bych jen ve stručnosti řekla to nejhlavnější. Okolnosti se však změnily, průvodci nejsou k dispozici a tak jsem vypracovala velice podrobný průvodcovský text a mapku tábora s legendou, podle které si ostatní tábor projdou. Musím říct, že jsem na sebe za to docela pyšná, takže snad bude vše šlapat!!

Odjíždíme už zítra brzy ráno a vracíme se za 5 dní. Musím říct, že doba příprav utekla hrozně rychle a já se najednu stranu těším a na druhou jsem ve stresu. Modlím se aby se nic nepokazilo a po návratu očekávejte článek!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Best essay writing service Best essay writing service | E-mail | Web | 1. září 2016 v 8:55 | Reagovat

This is an amazing blog. Variety stuffs are posted in this site.. Quite interesting :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama